Mathematics in Daily Life Essay

Published: 2019-11-01 14:51:03
588 words
3 pages
printer Print
essay essay

Category: Life

Type of paper: Essay

This essay has been submitted by a student. This is not an example of the work written by our professional essay writers.

Hey! We can write a custom essay for you.

All possible types of assignments. Written by academics

GET MY ESSAY
People use math in their daily life. When you go to the grocery story you have to find out if you have enough money. When there are sales how much money it is and how much you save!!

People use math every day. You use math whenever money, time, weight, height, calories or distance are involved for starters. Money You are going to book a hotel room for a trip. You have a coupon for a 15% discount. The rate is $120 before your discount. What is your rate ($102) and is it better than the internet rate, of $99.95? You will also want to consider the 10% hotel tax rate and the fees charged by the internet travel site (tax + $5.00.) With tax the room with the coupon is now $112.20, but with taxes and fees the rate for the internet room is $114.95. Good thing we know math. Time

You get home at 4:15pm and you have a friend coming to pick you up to go to a party at 8:30. If you need to switch the laundry (10min), walk the dog (20min), take out the trash (15min), cook and eat dinner (60min) and do the dishes (20 min). How much time do you have to pick out clothes (?), shower (10min), iron clothes (10min), do your hair (?), do makeup (?), find shoes (?) and if you do the laundry first will there be enough time to use a piece of clothing that you put in the dryer earlier? Weight

Your child is 4 and weighs 35lb and has tended to be of average weight/height. You want to buy something for your child that will hold up to 75lb. How many other kids can play on the item also? If 11 year olds weigh about 77lbs how long will he be able to use the item? Height

If you have a 9ft ceilings,your tree topper is 7³ tall and your tree stand adds 9³ in height, what is the tallest Christmas tree you can fit? What if you get an artificial tree with its own stand that adds 0³ to the height? Calories

If you are serving a 600 calorie meal and you want to serve spaghetti, garlic bread, salad, wine and desert you will need to know how much they all are. 1 serving of spaghetti (5oz) is about 182c and sauce adds another 93c. Salad is only 17c a serving but dressing adds calories. If you let people add their own they tend to use two servings. Ranch adds 73c per serving , Italian only has 43c. Garlic bread is 170c per piece. You want to serve either tiramisu or poached pears for dessert.

Tiramisu is about 450c per serving and the pears would be about 112xc per pear. The wine adds about 120c per glass and most people will have 2 glasses. What dessert should you serve? Does changing the dressing or adding it to the salad (so you limit the amount people get) change anything? What if you only serve wine with dinner (1 glass) and coffee (black = 0c, cream + 39c, whole milk + 18c, skim milk + 11c, sugar + 18c) with dessert? What if you serve smaller portions? Distance

If you average 50mph on a day long trip and you need to go about 420 miles to visit your grandparents, how long will you be driving. If you stop for 30min for lunch and have two buy gas/use restroom/walk around breaks that are about 10-15min long, what time will you arrive if you leave at 7am? If you need to be there by 3pm, what time do you need to get going?

Warning! This essay is not original. Get 100% unique essay within 45 seconds!

GET UNIQUE ESSAY

We can write your paper just for 11.99$

i want to copy...

This essay has been submitted by a student and contain not unique content

People also read